ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 20 August 2022 13:14:33

S FOTOGRAFY DO SLAVKOVSKÉHO LESA

08/08/2015

Druhý červencový víkend vyrazila parta kamarádů z Klubu fotografů do Slavkovského lesa. Dva dlouholetí kamarádi, Sváťa Šedivý a Vašek Suchý zajistili pro ostatní ubytování v malebném loveckém zámečku na Kladské, nedaleko Mariánských lázní. Nechyběl ani bohatý program s možnostmi fotografování různých druhů zvěře či návštěvy rašelinišť a jiných zajímavých míst.

Fotografové, někteří v doprovodu svých drahých poloviček něžnějšího pohlaví, nebo ratolestí přijížděli a ubytovávali se v průběhu pátečního odpoledne. Večer, když dorazilo všech osmnáct človíčků, zasedlo se k velkému oválnému stolu a rozpoutala se živá diskuse, nejen o tom kam a co se pojede zítra a v neděli fotit, ale o všem možném. Každý přidal do placu nějakou veselou historku ať již z focení nebo jen tak ze života, čas rychle utíkal a nikomu se nechtělo spát. Nakonec jsme však museli povídání ukončit a jít na kutě, neboť většina chlapů se chystala v sobotní ráno vyrazit za jeleny. Byla možnost jet do obory, ale všichni chtěli fotografovat ve volnosti a nikomu nevadilo, že třeba nic neuvidí.

V půl páté odjíždíme do lesů, Vašek se Sváťou nás po dvou rozvážejí na různá místa k lukám, kam vychází vysoká, daňčí, mufloní, černá a sičí zvěř. Kdo chce může sedět na posedu, kdo ne zůstává na zemi. V půl deváté se scházíme zpět na zámečku a při snídani si sdělujeme dojmy z prvního focení, všichni jsme nadšení, každý viděl a někdo i fotil nějakou zvěř.

Po snídani vyrážíme poznat krásy místních rašelinišť, nejprve Krásenské rašeliniště, na němž roste například Borovice blatka, Brusnice vlochyně, Suchopýr pochvatý masožravá Rosnatka okrouhlolistá, a mnoho dalších zajímavých rostlin. Zafotili si tu také krajináři i příznivci makra, různých druhů vážek a jiných bezobratlých tu byl dostatek. Také na druhém rašeliništi s příznačným názvem Smraďoch bylo nač koukat, na mofetové jezírko s vývěry plynů oxidu uhličitého a sirovodíku byl nejen zajímavý pohled,ale byl cítit i pro sirovodík typický zápach zkažených vajec. V okolní vegetaci a podmáčených smrčinách roste opět Rosnatka, ale také další vzácná masožravá rostlina Tučnice.

Bylo již po druhé hodině a většina z nás začala pociťovat hlad, někteří se proto rozjeli zpět na Kladskou, kde se dalo najíst ve dvou hospůdkách vedle zámečku, jiní zajeli něco zakousnout do nedalekých Mariánských lázních, po pozdním obědě nechyběla ani procházka lázeňskou kolonádou.

V podvečer znovu vyrážíme zkoušet štěstí na místa našich ranních fotolovů, naše holky i ratolesti odpočívají nebo vyrážejí projít naučnou stezku kolem jezera přímo před zámečkem.

. Večer všichni zase zasedáme k oválnému stolu a pokračujeme v nedokončeném vyprávění z pátečního večera. I dnes panuje veselá a přátelská zábava , při níž se všichni dobře baví. Spát jdeme snad ještě později než v pátek a to ráno vstáváme o hodinu dříve než dnes.

Nedělní rozednění nás zastihne již na "známých " místech jak čekáme jaká zvěř nám přijde před objektivy. Stejně jako včera ráno a večer, někdo fotil, někdo jen pozoroval zvěř, která byla na jeho sklo příliš daleko. Jak sluníčko začíná vystupovat výše nad les začínáme se postupně vracet na zámeček posnídat, sbalit batohy a opustit pokoje.

Ani po tom se nám nějak nechce odjet, tak znovu, již naposledy usedáme k oválnému stolu a povídáme a povídáme. Bohužel to většina z nás má domů poměrně daleko, proto se loučíme společnou fotografií před zámečkem a postupně odjíždíme.

Tak skončil jeden krásný slunečný víkend s partou skvělých lidí v místě, kde není žádný telefonní signál ani wifi připojení, kde jen lišky dávají dobrou noc a možná i právě proto jsme si to všichni tak užili. Už nyní se těším na naše další setkání, které bude jak jinak než někde v lesích, v přírodě.

Foto: Svatopluk Šedivý

Foto: Karel Svašek