ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 13 August 2015 22:34:12

Jeden staví, a jiný… také staví

22/01/2015

Ten jarní den nebyl pro fotografování příliš vhodný.

Celý příspěvek page03_025.php

Početná rodina

12/09/2014

Labuť velká je ozdobou řady rybníků a hojně rozšířeným druhem.

Celý příspěvek page03_024.php

Srna obecná

26/08/2014

Ve vzrostlém červnovém obilí se dala dospělá srna již skoro přehlédnout. Bylo tak vysoké, že ze stojící dospělé srny bylo možno vidět jen hlavu a krk; a to ještě jen když je měla vztyčené vzhůru.

Celý příspěvek page03_023.php

Skokan zelený

14/08/2014

Ač je jinak běžným druhem, žije většinu času skrytě v husté vegetaci, kde číhá na potravu.

Celý příspěvek page03_022.php

Jak loví volavky?

16/07/2014

Ptáci z čeledi volavkovitých jsou rozšířeni po celém světě. Způsob lovu v mělčích vodách mají však podobný.

Celý příspěvek page03_021.php

Volavka popelavá

16/07/2014

Dnes je na lovu v tomto koutu rybníka volavka popelavá.

Celý příspěvek page03_020.php

Rohy kamzíka horského

27/05/2014

Kamzičí růžky jsou jedním z hlavních poznávacích znaků tohoto horského savce. Každým rokem o něco přirůstají, kamzíci je neshazují a jsou duté.

Celý příspěvek page03_019.php

Lyska černá i bílá

07/04/2014

Zprvu se zdálo zbarvení u lysky černé jako nedospělé vybarvení ještě mladého ptáka, kterých bylo na rybníce v dobu také více. Neobvykle z poloviny bíle zbarvená lyska černá je však anomálií dospělého ptáka.

Celý příspěvek page03_018.php

Zimní přikrmování aneb co lze také najít na krmítku?

17/03/2014

Zimní přikrmování ptáků je u nás běžné a hojně rozšířené. Mnoho lidí má přes zimu za okny či na zahradě krmítko, na které lákají na potravu z okolí drobné ptáky, co tu zůstávají.

Celý příspěvek page03_017.php

První známky jara

27/02/2014

Když se v těchto převážně zatažených dnech udělá příležitostně jasnější obloha a vykoukne i slunce, jsou patrnější i známky života v krajině.

Celý příspěvek page03_016.php

Zima letos, zima loni

12/02/2014

Zatím co loni touto dobou tu panovaly velké a dlouhotrvající mrazy po řadu týdnů ( -10°C až -15°C), v letošním roce jsme se obvyklé zimy zatím příliš nedočkali.

Celý příspěvek page03_015.php

Tryskem k jihu

25/11/2013

Poslední ptáci odlétají spěšně na zimu k jihu a někteří k tomu neváhají využít ani neobvyklých pomocných prostředků, jak zde například tryskový motor.

Celý příspěvek page03_014.php

V listnatém lese

9/11/2013

V listnatém lese se ozývá hlasité šramocení. Pokud neznáme původce toho neobvyklého zvuku, může se zdát, že jde o většího, neznámého živočicha.

Celý příspěvek page03_013.php

Rodící laň

21/10/2013

Moje příhoda při fotografování přírody.

Celý příspěvek page03_012.php

Jednou ráno

21/08/2012

Zajíc polní je bystré zvíře, které velmi dobře zná svůj revír. Stačí malá změna, aby si jí všiml a hned si ji prozkoumal.

Celý příspěvek page03_011.php

Výprava do NP Seewinkel v Burgenlandu

03/01/2012

Na přelomu dubna a května jsem se s kamarádem Martinem Platilem vypravili do NP Seewinkel v rakouském Burgenlandu. Nachází se východně a jižně od Neziderského jezera, jeho maďarský protějšek se nazývá Fertoe - Hanság. Neziderské jezero je nejzápadnější stepní jezero Evropy.

Celý příspěvek page03_010.php

30. kongres IFWP

Po patnácti letech hostila zasedání Mezinárodní federace klubů fotografů přírody opět Česká republika. Klub fotografů přírody při Českomoravské myslivecké jednotě (KFP při ČMMJ) se ujal organizace zasedání i bohatého doprovodného programu.

Celý příspěvek page03_009.php

Výprava do NP Biebrza, Polsko

Polsko, severní soused, o němž toho většina Čechů bohužel mnoho neví. Přitom je to země s mnoha památkami, hlubokými lesy a bažinami, v nichž žijí živočichové, kteří v českých zemích vyhynuli již před staletími. Podle mně je pro fotografa přírody nejzajímavější severovýchodní část země – vojvodství Mazury-Warmia a Podlasie, oblasti s běloruským a litevským vlivem. Nachází se zde několik národních parků a CHKO. Oblast je dodnes útočištěm zubrů, losů, bobrů, vlků, rysů, čápů černých i bílých, orla mořského, tetřeva hlušce, tetřívka, vydry, psíka mývalovitého a mnoho dalších živočišných druhů . . . Naše šestice zamířila do NP Biebrza. Někteří z nás tam byli už několikrát.

Celý příspěvek page03_008.php

Fotografování na újedi

Letos v lednu jsem dost času věnoval fotografování na újedi. Zde je několik obrázků.

Celý příspěvek page03_007.php

Čí vinou?

Čí vinou asi musí tato poštolka nosit takový nepraktický přívěsek - karabinku ?
Foceno: 23/12/2008, Šumpersko-Rapotín.

Celý příspěvek page03_006.php

Zajímavý východ měsíce

7.9. 2009 večer vycházel (z pohledu z Chomutova) Měsíc nedaleko Hněvína v Mostě. Jeho červenou barvu má na svědomí znečištěný vzduch.

Celý příspěvek page03_005.php

Srnčí souboj

Na podvečerní pastvu vyšlo na louku postupně třináct kusů srnčího. Tito dva srnci s parůžkami ještě v lýčí se nejprve začali jen tak pošťuchovat, posléze však začal souboj nabírat na intenzitě, aby téměř po hodině vyvrcholil jako při říji. Nakonec se oba srnci rozešli a pokračovali v pastvě jako by k ničemu nedošlo.

Celý příspěvek page03_004.php

Čáp na lovu

minulý týden jsem v podvečer po krátké letní bouřce vyrazil na nedalekou louku, kam celkem pravidelně vycházelo srnčí. Dnes místo srnčího přiletěl čá,začal chodit po louce a něco sbírat. Až objektiv přiblížil že jeho kořistí jsou žížaly, které po bouřce vylezli.

Celý příspěvek page03_003.php

Dudek.

Dnes to mělo být fotografování bažantů v toku. Jenže se u nás v lese objevil dudek chocholatý na tahu, tak jsem se raději věnoval jemu.

Celý příspěvek page03_002.php

Lovící volavka

Po mnoha hodinách strávených v malém krytu na břehu rybníka,kdy volavky lovily ve vzdálenějších zátočinách a snímky byly spíše sporadické se na mne konečně usmálo trochu štěstí.

Celý příspěvek page03_001.php