ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 01 September 2019 09:48:57

Jarní setkání klubu 2019

30/08/2019

První květnový víkend 2019 se uskutečnilo jarní setkání Klubu fotografů přírody, tentokrát v království rybníků, v jižních Čechách.

Ubytováni jsme byli v pěkném a příjemném apartmánu v obci Dehtáře. Odtud vyrazili do okolí ti čerstvější z nás už v pátek odpoledne, společně pak až v sobotu ráno. Měli jsme namířeno na okolní rybníky, vybaveni kompletními informacemi od Jana Kopeckého, který se na nás skvěle připravil. Postupně jsme se rozptýlili v krajině a strávili překrásné terénní dopoledne především spolu s vodním i jiným ptactvem.

A co bylo k vidění? Např. zrzohlávky rudozobé, polák chocholačka, volavky popelavé i bílé, potápky roháči, rybák obecný… Před opětovným setkáním v určené restauraci jsme se s Vlastou Andršem a Jánem Grigarem rozhodli ještě autem projet okolí, což se ukázalo jako ideální a mohli jsme tak vidět početné skupiny husy velké, pěkně pózující volavku popelavou a dokonce jsme narazili i na kvakoše nočního.

Na oběd však bohužel přišel silný déšť, který již sobotní program venku definitivně uzavřel. Odpoledne a večer jsme tak využili především k hovorům, pivu, a prohlížení fotek ať už dopoledních, anebo jiných.

Neděle byla již ve znamení balení a postupných odjezdů. S Vlastou Andršem jsme však ještě zdaleka neměli dost a na základě zkušenosti ze soboty jsme sedli do auta a jen tak bez plánu jsme projížděli krajinou. Náš dojem byl takový, že nejméně na každém kilometru jízdy je nějaká vodní plocha a na každé vodní ploše bylo živo. Fotili jsme několikrát z auta, několikrát jsme šli kousek pěšky, podle momentální situace a chuti. Počasí bylo dobré, nálada také, krajina nás velmi bavila, nebylo si nač stěžovat, dokonce jsme několikrát spatřili i vytoužené kolpíky. Nakonec asi kolem poledne jsme i my zahájili návrat do svých obvyklých stanovišť :)

Těžko můžu ze své pozice nováčka hodnotit a srovnávat, jednalo se v mém případě teprve o druhé klubové setkání. Přesto, musím říci, že mi formát i umístění pobytu po všech stránkách naprosto vyhovovalo, možná i proto, že osobně se k rybníkům příliš v přírodě nedostanu, nejsou k tomu v mém okolí tak dobré podmínky. Velké poděkování patří především Janu Kopeckému, díky kterému jsme měli veškeré potřebné zázemí a informace.

Těším se, že se v podobném duchu setkáme zase!

Fotografie a text Petr Chotěbor