Novinky a články

Poslední úpravy: 15 July 2023 22:39:43

Setkání fotografů na Mohelenské hadcové stepi

15/07/2023

Ve dnech 9. - 11.6.2023 se uskutečnilo setkání několika členů Klubu fotografů přírody na Mohelenské hadcové stepi. Tato akce byla zaměřená především na fotografii zblízka a makrofotografii. Ubytováni jsme byli přímo v národní přírodní rezervaci v Mohelenském mlýně, patřící Ústavu biologie obratlovců AV ČR a využívaný jako terénní stanice.

Mohelenská hadcová step patří k nejznámějším stepím na území České republiky. Je unikátní svou flórou a faunou, které jsou kromě geografické polohy a klimatických poměrů ovlivněny i substrátem, kterým je silně bazický hadec. Bylo zde popsáno kolem 60 nových druhů rostlin a živočichů.

A právě především drobní živočichové byli předmětem našeho zájmu. Fotografovat bylo možno různé druhy motýlů, brouků, mravenců (na mohelenské stepi bylo nalezeno 91 ze 107 středozemních forem mravenců; ve 21. století bohužel počet klesl na 64, ovšem i tak to činí více než polovinu všech druhů na území ČR), kolem řeky létaly motýlice a vážky a velký zájem byl i o fotografování ještěrek. K těm vzácnějším zde patří ještěrka zelená. Velmi významný je i výskyt populace sysla obecného (odhaduje se zde asi 50 jedinců).

V sobotu večer byla neformální diskuze a promítání makrofotografií a fotografií detailů s výměnou zkušeností týkající se tohoto tématu. Hodně se diskutovalo i o vhodné technice pro tuto kategorii fotografie.

Celá akce se rozhodně vydařila včetně počasí a odjížděli jsme s plnými kartami fotografií našich malých až miniaturních souputníků a také s tím, že to určitě nebyla poslední návštěva tohoto výjimečného a krásného koutu naší vlasti.

Text a foto Antonín Havlát