Novinky a články

Poslední úpravy: 04 November 2023 06:29:19


Jan Rys - fotograf přírody

04/11/2023

Mezi významné osobnosti a rodáky Malé a Velké Chuchle patřil Jan Rys. Ačkoliv byl podle katalogu Národní knihovny a České knihovny autorem nebo spoluautorem více než 26 knih, žil velice skromně a tiše, a tak jeho odchod v srpnu letošního roku se obešel bez větší pozornosti.

Narodil se 10. září 1929 ve Velké Chuchli do rodiny zámečníka a pradleny. Otec mu zemřel ve dvou letech, a nejen díky nově dostavěnému domu se rodina se dostala do tíživé situace. Obecnou školu absolvoval ve Velké Chuchli, měšťanku v Radotíně. Vyučil se zámečníkem, později vystudoval střední průmyslovou školu. Na vojně nastoupil do vojenského projektového ústavu, jako kreslič. Tato praxe po skončení vojenské povinnosti mu umožnila nastoupit v zaměstnání do konstrukce ve filmovém studiu Barrandov, kde působil až do odchodu do důchodu.

Jak vzpomíná jeho syn - Jan Rys ml. při květnovém povstání málem přišel o život: "Rozhodli se totiž se svým bratrem Kamilem a několika kamarády, že utečou na západ k americké armádě. Tak se k ní vydali pěšky směrem na Slivenec a Rudnou do Plzně. Zde potkali nějaké Vlasovce, ti je kousek svezli na voze s koňským potahem, dále zase šli pěšky. Jejich kamarádi si to ale posléze rozmysleli a chtěli se zase vrátit. Tak se rozdělili. Bohužel, ti co se vrátili, někde u Barrandova narazili na německé vojáky, kteří je zastřelili. Otec s bratrem pokračovali dál. Někde v Karlickém údolí v jedné chatě narazili na hodnou paní, která jim dala najíst a nechala je u sebe přespat. Nakonec se tam dočkali konce války a už bez problémů se vrátili domů.

Už v této době se u něj projevil zájem o přírodu. Nejdříve ji jen pozoroval. Když se mu podařilo najít někde zapomenutý vojenský dalekohled. Po tom zatoužil přírodu i fotit. U místního drogisty, kam chodil vypomáhat, se naučil vyvolávat film a fotky. Mohl si tam půjčovat i starý fotoaparát. Tak se při svých toulkách přírodou kolem Chuchle a nejbližším okolí jednou seznámil se svojí pozdější ženou Jiřinou. Ta do ní chodila venčit a cvičit svého vlčáka Kazana. Narodili se mu v tomto manželství dva synové, já a o deset let mladší bratr Jirka. Ten bohužel těsně před maturitou tragicky zemřel, což byla pro něj nesmírná rána. Bratr byl velmi talentovaný malíř a otec se v něm viděl. Chodili často společně do přírody. Otec s fotoaparátem přes rameno, bratr s malířským stojanem na zádech."

V padesátých letech společně se svým bratrem a několika dalšími myslivci z řad Chucheláků založili místní myslivecký spolek. Stal se členem České společnosti ornitologické a díky svému zájmu se začal věnovat fotografování přírody. Jeho fotografie a texty zveřejňované ve spolkových časopisech (např. časopis Myslivost) zaujaly odbornou i laickou veřejnost, a tak se Jan Rys začal věnovat ve svém volném čase focení a následně i psaní knih. První vyšla v roce 1964 a jmenovala se Jaro v zátoce racků. Popisovala přírodu v okolí terénní základy ornitologické společnosti Velký Tisý. V rychlém sledu vycházely další knihy: Vteřiny lesa, Vteřiny z polí luk a strání, Chvilky za městem, Vteřiny u rybníků, řek a tůní, Seznámení u vody, Rybáři snů a skutečností. Řada knih se dočkala i zahraničních vydání v Polsku, Francii, Nizozemí a Německu. Svými fotografiemi přispěl také do mnoha atlasů a dalších přehledových knih.

V 60. letech byl Jan Rys také častým hostem televizního pořadu Lovy beze zbraní, kde jeho společníky byli další vypravěči o přírodě. Vedle psaní knih a fotografování až do pozdního věku přispíval do řady časopisů. Nejbližší mu byl časopis Myslivost. Jak jsme se zmínili, dlouhá léta byl členem Českomoravské myslivecké jednoty, kde se stal zakládajícím členem a také prezidentem Klubu fotografů přírody. Žil velice skromně, nestál o pozornost, rád se účastnil Svatohubertských troubení v Chuchelském háji a jednou se ho podařilo přemluvit k besedě v chuchelském Klubu seniorů.

Poslední kniha, kterou ale Jan Rys nedokončil, se měla jmenovat Příroda uzdravuje. Psal ji na počítači, fotografie pořizoval digitálním fotoaparátem Canon a sám upravoval v programu Photoshop. Byl aktivní až do vysokého věku. Zemřel 9. srpna 2023.

Tomáš Hromádka, kronikář městské části Praha - Velká Chuchle

Fotografie z archívu členů KFP


Zpět