ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 07 September 2018 19:28:13

Fotovýlet v březnu 2016 - Šumava, Lipno, Novohradské hory

07/09/2018

V březnu 2016 jsem se vydal s bývalým členem KFP Ivanem Chumchalem, filmařem Zdeňkem Kouřilem a svým synem Petrem na centrální Šumavu, kde jsme chtěli ve výbězích NP Šumava v Srní a Kvildě fotografovat vlky a jeleny. Ubytovali jsme se ve Vimperku a denně vyjížděli k výběhům. Vládla ještě tuhá zima, což bylo i dobře, poněvadž díky sněhu jsme měli dostatek světla pro fotografování.

Jeleni spolupracovali, zejména proto, že pracovník správy NP Šumava je kvůli návštěvníkům přilákal jablky. Vlci již méně, poněvadž prospali téměř celý den a občas nás líně pozorovali. Jeden vlk se na nás přišel podívat zblízka, ovšem objevil se a vzápětí i zmizel jako duch . . . aniž jsme stačili zareagovat.

Poněvadž v IC Kvilda byla akce k 25. výročí vyhlášení NP Šumava (a NP Podyjí), tak jsme se tam jeli rovněž podívat. Promítání a vyprávění obou ředitelů správ Mgr. P. Hubeného a ing. T. Rothroeckla bylo velmi zajímavé.

Z Vimperka jsme zamířili do Nové Pece u Lipna, kde jsme se ubytovali v penzionu Hvozd jako rok předtím. Připojili se k nám Antonín Havlát s manželkou, Petr Štola a dnes již bývalý člen KFP Tomáš Jirásek. Měli jsme v úmyslu fotografovat tok tetřívků, ovšem stejně jako minulý rok jsme neměli příliš štěstí - tetřívků kolem Lipna valem ubývá, ostatní zvěře naštěstí ne. Viděli jsme a fotografovali srnčí, vysokou, divočáky, zajíce, lišky aj. Krajina kolem Lipna připomíná místy opravdovou divočinu - když se k tomu připočte ještě absence turistů brzy na jaře, tak víc si snad fotograf přírody ani nemůže přát . . . Tipy na výskyt zvěře nám jako vždy a velmi ochotně prozradil p. Wudy, majitel penzionu v Přední Zvonkové.

Večer jsme vždy u láhve dobrého moku klábosili nad fotografiemi a kuli plány na další fotovýpravy.

Naše další cesta vedla do Novohradských hor, kde předtím nikdo z nás ještě nebyl. P. Štola a A. Havlát s manželkou již odcestovali a my ostatní jsme se ubytovali v penzionu Jelení vyhlídka v západní části Novohradských hor. Na tuto možnost jsem narazil při čtení článku J. Kasiny v Myslivosti č. 4 / 2015 ,, Myslivost ve vzájemné spolupráci na Kaplicku´´. Pánové Bodnár, Mráček a Šedivý nám dali dobré tipy na fotografování zvěře - vyskytuje se tam jelen, srnec, muflon, daněk, méně už divočáci, samozřejmě liška, jezevec, občas i rys a poslední dobou dokonce vlk. Tetřívci a tetřevi bohužel již patří minulosti, jeřábci naštěstí ne, stejně jako dravci včetně mořského orla. Poněvadž ale byly velikonoce, tak přece jen nějací turisté (a ne vždy ukáznění), nám občas zvěř vyplašili a jednou i nadehnali (stádečko muflonů). S v. u. myslivcy jsme si výborně popovídali, určitě se tam zase vypravíme, poněvadž zejména východní část Novohradských hor je i krajinářsky jistě velmi zajímavá.

Fotografie a text Jan Kusolits