Novinky a články

Poslední úpravy: 31 March 2023 21:37:46


Obora Židlov - ráj zubrů i fotografů přírody (II.)

29/03/2023

Přírodních celků, kterými se můžete křížem krážem toulat celé dny, a přitom nenarazit na jediného člověka či budovu, už v České republice moc nenajdete. Jedním z tohoto mála je ale i obora Židlov v severních Čechách poblíž Mimoně. Již druhou výpravu KFP do tohoto prostoru naplánoval Jan Kusolič na začátek března 2023 a tak jsme se ve složení Petr Chotěbor, Jan Kusolič, Filip Šenigl, Zdeněk Cimburek a Tomáš Sieger ubytovali na prodloužený víkend v penzionu VLS ČR Skelná Huť. Později se připojil Denis Vyrobík, mladý fotograf a ornitolog.

O celou oblast se starají již zmiňované Vojenské lesy a statky ČR, které většinu zdejší plochy získaly do správy po odchodu ruských vojáků v devadesátých letech. Hospodaření cílí především na těžbu dřeva a chov lovné zvěře ve stovkách kusů.

Naše první výprava byla zorganizována do obory Velký Dub východně od Provodína. Ze zvěře je zde nejčastěji spatřitelný muflon evropský a daněk evropský, za jehož snímky jsme sem také přijeli. Po dohodě se zdejším oborníkem jsme se ukryli u malé mýtiny tak, abychom využili světlo dopadající do lesa a abychom měli šanci spatřit zvířata přicházející z opačného konce rokliny, rozkládající se na západu. Během několika hodin čekání se do krásného ticha rozlehlého lesa ozývali holubi doupňáci, králíčci a strakapoudi. Mufloni se několikrát v lese ukázali, ale jen jednou se přiblížili natolik, že stálo za to zmáčknout spoušť. Statný daněk si pak zpoza stromů vykročil až při naší zpáteční cestě na ubytování.

Největším oplocenými územím je obora Židlov, bývalá tanková střelnice, s výměrou přes 3 700 ha. Zajímavostí je, že na jejím území se i dnes nachází tzv. trhací jáma, moderní pyrotechnické zařízení Policie ČR sloužící k odpalování nevybuchlé munice. Pro Židlov je typická zarostlá stepní krajina, častými rostlinami je janovec metlatý, bříza, či hloh. Srdce ornitologa v oboře zajásá, protože na první pohled nezajímavý přehledný terén skýtá výborné životní prostředí například pro strnady luční a naopak kraje jehličnatých lesů obývají žluny šedé.

Nicméně naším primárním cílem byla vysoká a... samozřejmě zubři, kteří sem byli vysazeni jako pětičlenné stádo v roce 2011. Ale k zubrům až později. Stáda jelenů se za nepřívětivého počasí ukrývají v lese a jen v případě lepších podmínek či hladu ve vydávají na otevřená prostranství. Jenže počasí v prvních dnech dvakrát moc nepřálo, tudíž nám nezbylo než hledat v lese. Tam se sice šance na včasné zpozorování jakéhokoli živočicha rapidně snižovala, nicméně na druhou stranu snímky v kompozici hustého lesa působí zajímavěji.

Nedílnou součástí našich fotovýprav se stal Grus grus - jeřáb popelavý. Tento fascinující velký šedě zbarvený pták z řádu krátkokřídlých se především navečer, výjimečně i během dne, ozývá jedinečným troubivým hlasem. Se svým rozpětím až 2,4 m se řadí mezi naše největší létavé obratlovce.

Pojďme se ale vrátit k oněm rohatým čtyřnohým velikánům. Ačkoli se počet zubrů v oboře od okamžiku vypuštění více než zosminásobil, zastihnout tyto obry je stále nelehký úkol. Samozřejmě nejpravděpodobněji je zastihnete brzy po východu slunce u krmelců. Ovšem tato zvířata mají své vlastní rozhodování. Takže oproti předpokladům jsme je spíše zastihli v prostředí středně hustého lesa.

Během našeho pobytu vyšlo počasí velmi zajímavě. Vystřídaly se snad všechny možné povětrnostní podmínky, které si pro březen dokážete představit. Proto na níže zobrazených fotografiích zaznamenáte ostré sluneční paprsky probíjejí se skrze suché jalovce, vodní páru vznášející se nad mlhavým a sychravým lesem, sněhové vločky dopadající na krystalicky čistou sněhovou pokrývku tlustou několik centimetrů a nakonec i krásný oblouk duhy.

Dovolím si tvrdit, že i přes všechny obtíže spojené s deštěm, nízkými teplotami, složitou lokalizací zvěře či ne zcela jednoduchým pohybem po oboře jsme si fotovýpravu do obory Židlov velmi užili a snad se nám povedlo přivézt i alespoň nějaké povedené snímky. Ostatně, posuďte sami.

Konec

Text: Tomas Sieger, Fotografie: Petr Chotebor, Jan Kusolic, Tomas Sieger, Filip Senigl

Zpět