ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 20 August 2022 13:14:33

Jarní fotovýlety členů KFP

02/01/2016

Po delší době jsem zorganizoval několik foto výletů pro naše členy i přátele. První cesta vedla na Králický Sněžník, kde jsme se chtěli věnovat fotografování jeřábků, jelení i srnčí zvěře. S ubytováním nám vypomohl dlouholetý člen KFP ing. Martin Hutař, bodrý biofarmář ze Starého Města pod Sněžníkem. Kromě mě a mého syna Petra (14) přijel i Karel Ženíšek s manželkou.

V den našeho příjezdu bylo nádherné počasí, vyjeli jsme tedy společně s M. Hutařem a Ženíškovými na obhlídku - viděli jsme mnoho kusů srnčí i vysoké, divočáků je tam prý méně. Druhý den jsme vyrazili na jeřábky, začalo sněžit, což pro jejich tok není zrovna příznivé. Doprovázel nás dnes již bývalý člen KFP J. Kamp, který zná Králický Sněžník velmi dobře a také M. Hutař. Zkoušeli jsme jeřábky přilákat nahrávkami jejich hlasů, ale neobjevil se ani jeden - zřejmě kvůli počasí . . . Podařilo se nám zapadnout Jeepem do hluboké závěje (sníh byl mokrý, přece jen byl už konec března) a tak pro nás musel přijet Martinův syn s traktorem, aby náš Jeep vytáhl. No co, zábava pod širým nebem!.

Po obědě jsme se synem zkusili štěstí ve fotokrytu, kde jsme číhali na vysokou, ale ta nás nedůvěřivě obcházela, tak jsme to navečer zkusili z auta - štěstí nám přálo alespoň, co se srnčí zvěře týče.

Druhý den se počasí zhoršilo - vítr a sněžení, Ženíškovi proto odjeli, zatímco já se synem jsme se znovu vypravili na jeřábky. Ve fotostanu jsme úplně prokřehli, ústup byl dost dramatický - vánice s minimální viditelností.

Třetí den jsme kvůli spoustě sněhu, popadaným stromům, havarovaným autům nemohli ze severní Moravy ani odjet. Nevadí, zase se sem někdy vypravíme! Dostal jsem totiž tip od jednoho rakouského fotografa přírody - máme se prý vypravit na jeřábky kolem 20. září, kdy je nepravý tok a spojit to s jelení říjí. Proč ne?

Bezprostředně po návratu z Králického Sněžníku jsme se synem jeli na Šumavu, kde jsme se měli v Nové Peci sejít s dalšími členy našeho klubu - A. Havlátem, P. Štolou a T. Jiráskem, který přijel i s přítelkyní. Kvůli nepříznivému počasí (návrat zimy začátkem dubna) se však o den opozdili. Bydleli jsme v penzionu, který byl velmi útulný, což je na Šumavě důležité.

Chtěli jsme fotografovat tok tetřívků, což nám ale zima překazila. Odměněni jsme byli alespoň spoustou další zvěře - vysoké, srnčí, divočáků, zajíců, lišek aj., které je kolem Lipna požehnaně. Tonda s Petrem zahlédli i mořského orla, já a můj syn zase losa, kterých na pomezí Čech, Bavorska a Horního Rakouska žije několik desítek.

Dá se tedy říct, že tato akce se vydařila, počasí a přírodě vůbec zkrátka nikdy poroučet nebudeme, což je i dobře.

V polovině května jsme se sešli pod Pálavou v penzionu manželů Stehlíkových ve Strachotíně, kde jsem byl už dvakrát. Je to jednoduše zařízený penzion na konci obce s vinným sklípkem - vína pana domácího mohu jen doporučit. Přijel P. Štola, J. Pešat, z Vídně potom rakouský fotograf finského původu I. Keller, no a já opět se synem Petrem.

Měli jsme smůlu v tom, že silničáři rozbagrovali v pátek odpoledne jedinou silnici, která do této části obce vedla, popřáli nám hezký víkend a odporoučeli se s tím, že přijdou zase v úterý ráno! A co teď? Jaroslav navrhoval, abychom se místo fotografování usadili ve sklípku, že se to prý nějak vytříbí, ovšem otázka odjezdu nás v klidu nenechala. Naštěstí nám dcera pana domácího, která pracuje na obecním úřadě, zařídila průjezd vedlejší cestou, která je pro automobily normálně uzavřena..

Počasí nám přálo, u Pouzdřanského rybníka jsme ráno viděli nečekaně 2 mořské orly, později dalšího u rybníků Nesyt, stejně jako spoustu vodního ptactva. Večer jsme si povídali u vína nad fotografiemi a plánovali další cesty a výlety.

Určitě se sem zase příští rok podíváme!

Snímek z exkurze ve firmě Probio Foto: Karel Ženíšek

Rybník Nesyt Foto: Petr Štola

Mlýnské nádrže Foto: Petr Štola

Pálava Foto: I. Keller (VTNOE)