Poslední úpravy: 14 February 2024 17:57:06

Eduard Studnička

Eduard Studnička se narodil 21. srpna 1942.

Patří k zakládajícím členům Klubu fotografů přírody, krátce jej i vedl jako vůbec první vedoucí - od ustanovení klubu do první schůze. Eduard Studnička je známým českým fotografem živé přírody.

Jeho inspirací byl nezapomenutelný seriál Lovy beze zbraní s Jaromírem Tomečkem a fotografem Slávou Štochlem. Po jejich vzoru zatoužil zachycovat a dokumentovat zážitky z přírody a lovů fotoaparátem. Fotografoval na středoformátový Pentacon Six 6x6 cm, později Pentax 6x7 cm. Dlouho zůstával u černobílé fotografie, které si sám i vyvolával. Později přešel na barevné diapozitivy. První snímek publikoval v roce 1965 na titulní straně deníku Svobodné slovo černobílá fotografie zajíčete.

Pravidelně pak publikoval své fotografie v příloze týdeníku Květy- Kvítek, v příloze tehdy Rudého práva a v časopise Myslivost pravidelně od roku 1966, ve Světě myslivosti od roku 2000.

Svými fotografiemi doprovodil texty v knížkách pro děti Zvířátka v lese, Zvířátka u vody a Zvířátka na poli a i v několika publikacích Vladimíra Paulišty. Dále doprovázel obrazem i odborné monografie o jelení, dančí, srnčí a černé zvěři a o zajíci. Černobílé i barevné fotografie Eduarda Studničky se objevily více než ve dvou stovkách knih pro děti a mládež.

V roce 1987 byl přijat do Svazu výtvarných umělců, stal se profesionálním fotografem.

Ve fotografické soutěži na světové výstavě myslivosti v bulharském Plovdivu v r. 1981, získal Eduard Studnička za svou černobílou fotografii Souboj daňků v říji zlatou medaili. Český myslivecký svaz tam reprezentovalo několik našich fotografů, kteří získali celkem pět bronzových, tři stříbrné a dvě zlaté medaile.

Na mezinárodní výstavě myslivosti v Norimberku 1986 získala fotografie divočáka ve skoku třetí místo.

V roce 1997 mu byla udělena Umělecká cena ČMMJ a je nositelem vyznamenání ČMMJ "Za zásluhy o myslivost " I. až III. stupně.

Kromě fotografie přírody a zvěře fotografoval také i domácí zvířata-psy, kočky, české hrady, zámky i architekturu.

Archiv Edy Studničky čítá bezmála 10 000 černobílých a stejný počet barevných snímků.

Čestné členství mu nabídla a schválila členská schůze KFP na výroční schůzi v lednu 2014, které přijal.

Eduard Studnička fotografoval od roku 1962, profesionálně od roku 1987, kdy byl přijat do Svazu výtvarných umělců. Nebyl jen fotografem přírody, fotografoval také domácí zvířata, koně, krajinu i architekturu. Jeho fotografie byly publikovány ve více než dvou stovkách knih pro děti i dospělé, v monografiích o zvěři a publikacích o myslivosti, v odborných časopisech a kalendářích. Byl zakládajícím členem Klubu fotografů přírody při ČMMJ.

Za svou práci získal mnohá významná ocenění u nás i v zahraničí. V roce 1997 mu byla udělena Umělecká cena ČMMJ. Je nositelem vyznamenání ČMMJ "Za zásluhy o myslivost" I. až III. stupně.

Stal se čestným členem Klubu fotografů přírody při ČMMJ.

Dne 25. dubna 2022 zemřel v Praze ve věku nedožitých 80 let.

Odešel výborný fotograf, člověk, na kterého se nezapomíná a náš kamarád.

Čest jeho památce.

Publikace: